A+ A A-

Armia Krajowa bije Niemców w Małpim Gaju (galeria)

sobota, 30.04.2016, 18:50

Bitwa pod Krawczunami z lipca 1944 roku była ostatnim bojem oddziałów Armii Krajowej z Wermachtem w ramach Akcji Ostra Brama. Miał ona an celu wyzwolenie Wilna spod okupacji niemieckiej i opanowanie maista przed nadchodzącymi oddziałami Armii Czerwonej.I tę bitwę i natarcie znad Willi odtworzyli w sobotę po południu we wrzesińskim Małpim Gaju rekonstruktorzy.

Do miasta zjechali członkowie grup rekonstrukcyjnych z Koszalina, Szczecina, Katowic, Lublina Zamościa i Wrześni.„Walkom” o polskie Wilno przyglądało się ponad pół tysiąca wrześnian.

O tym jak wyglądała bitwa - ta w 1944 - i ta w 2016 roku? Dlaczego dorośli mężczyźni bawią się w wojnę?

Czego na polu bitwy szukają kobiety oraz co o tego typu akcjach sądzą lokalni historycy, przeczytasz w piątek w „Wiadomościach Wrzesińskich”

Relacja telewizyjna na WWtv.pl (tom)

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 05.05.2016, 12:58

Przeczytaj również

Społeczności

Wiadomości Wrzesińskie oraz Wydawnictwo KROPKA J.W.Śliwczyńscy. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie oraz wykorzystywanie materiałów bez zgody, zabronione. Redakcja nie odpowiada za treści publikowane w komentarzach oraz w dyskusjach na forum dokładając jednak wszelkich starań do procesu moderacji tych naruszających netykietę.