A+ A A-

Żywa historia w wielkiej bitwie

wtorek, 19.04.2016, 09:43

Wielkimi krokami zbliża się największa lokalna rekonstrukcja historyczna z udziałem pasjonatów z całej Polski. „Burza nad Kresami” – bo taką nazwę otrzymało widowisko – odbędzie się 30 kwietnia na tzw. Małpim Gaju we Wrześni, czyli na torze motocrossowym przy ul. Działkowców. 

Pagórkowaty teren będzie idealnym miejscem zarówno dla „żołnierzy”, jak i widzów. 

Organizatorzy, czyli grupa „Niezłomni 1945” pod przewodnictwem wiceburmistrza Artura Mokrackiego, postanowili przenieść się na Wileńszczyznę do roku 1944 i z pomocą innych grup z całej Polski odtworzyć bitwę pod Krawczunami-Nowosiółkami. 

Było to największe starcie Armii Krajowej z przeważającymi doborowymi oddziałami niemieckimi, mimo różnicy sił zakończone sukcesem Polaków. 

Dlaczego właśnie to wydarzenie? – Co roku staramy się wybierać inny okres historii Polski. Pierwsza rekonstrukcja dotyczyła powstania wielkopolskiego, druga nawiązywała do walki podziemia antykomunistycznego, a w tym roku chcemy przybliżyć mało znaną historię walk pod Wilnem, które jeszcze nigdy w Polsce nie były odtwarzane przez rekonstruktorów – wyjaśnia wiceburmistrz, który sam również weźmie czynny udział w „bitwie”. 

Początek „Burzy” o godz. 16.00. Wśród dodatkowych atrakcji znajdzie się m.in. grochówka z kuchni polowej. (dai)

Społeczności

Wiadomości Wrzesińskie oraz Wydawnictwo KROPKA J.W.Śliwczyńscy. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie oraz wykorzystywanie materiałów bez zgody, zabronione. Redakcja nie odpowiada za treści publikowane w komentarzach oraz w dyskusjach na forum dokładając jednak wszelkich starań do procesu moderacji tych naruszających netykietę.