A+ A A-

Niech Smoleńsk nie dzieli narodu (galeria)

niedziela, 10.04.2016, 13:34

Wyjątkowo tłumne i uroczyste były tegoroczne wrzesińskie obchody zbrodni katyńskiej. Po raz pierwszy oficjalnie połączono je z rocznicą katastrofy smoleńskiej.Przez wiele lat organizatorami uroczystości katyńskich były: Wrzesińskie Towarzystwo Kulturalne, Unia Wrześnian oraz Burmistrz Miasta i Gminy Września. W tym roku, wraz z włączeniem do obchodów katastrofy smoleńskiej, do grona współorganizatorów dołączyły: Wrzesiński Klub Gazety Polskiej i NSZZ Solidarność Września.

6 rocznica tragedii smoleńskiej i 76 rocznica zbrodni katyńskiej zgromadziły kilkaset osób w kościele farnym oraz na cmentarzu przy ul. Gnieźnieńskiej. "Zwykli" mieszkańcy Wrześni spotkali się tam z żołnierzami, policjantami, strażakami, harcerzami, braćmi kurkowymi, uczniami i nauczycielami z lokalnych szkół oraz przedstawicielami różnych organizacji, instytucji i urzędów.

Podczas mszy proboszcz Mieczysław Kozłowski w swoim kazaniu apelował, by katastrofa smoleńska nie dzieliła narodu. 

- Chciałoby się, aby to wszystko, o czym przypomina nam dzisiejsza niedziela, stało się przesłaniem do porozumienia wszystkich Polaków. Jak bardzo chciałoby się, by w obliczu tak wielu zagrożeń dzisiejszego świata każdy otworzył się na drugiego człowieka, wybaczył, wszedł na drogę współpracy z inaczej myślącymi. Tylko zgoda, wzajemny szacunek i szukanie wspólnego dobra budują społeczeństwo, które ma przyszłość. Żałoba powinna zostać zastąpiona twórczym życiem w imię pamięci, o tych którzy odeszli. Czy to wszystko jest możliwe? Spróbujmy, chociaż w tej naszej małej ojczyźnie - mówił ks. M. Kozłowski.

Po mszy wszyscy uczestnicy ruszyli w uroczystym pochodzie na cmentarz parafialny przy ul. Gnieźnieńskiej, gdzie znajduje się pomnik katyński. Tam obchodom przewodził Bolesław Święciochowski, prezes Wrzesińskiego Towarzystwa Kulturalnego. 

Przy pomniku wartę pełnili żołnierze z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, którzy oddali również salwę honorową ku czci poległych. Nieodzowną akademię z piosenkami i komentarzem historycznym wykonali uczniowie Zespołu Szkół w Nowym Folwarku.

Oklaskami przyjęto przemówienie Krzysztofa Konieczki z Wrzesińskiego Klubu Gazety Polskiej, który nazwał wypadek w Smoleńsku "najtragiczniejszą katastrofą lotniczą w dziejach świata" a także oskarżał rząd Donalda Tuska o zaniedbania i mataczenie w śledztwie smoleńskim, kłamstwa i propagandę medialną oraz bezczeszczenie pamięci ofiar.

- Choć wciąż nie mamy pełnej wiedzy o tym, co wydarzyło się pod Smoleńskiem, mamy głębokie przekonanie, że istnieje realna szansa, by instytucje państwowe wreszcie stanęły na wysokości zadania i zrobiły wszystko, by wyjaśnić tę narodową tragedię. Dziś Polska wygląda inaczej, niż jeszcze parę miesięcy temu, o czym świadczą również uroczystości we Wrześni, gdzie upamiętnienie tragedii smoleńskiej zostało podniesione do rangi oficjalnej. Wierzymy, że ofiara naszej elity nie pójdzie na marne i narodzi się z niej nowa Polska - mówił K. Konieczka.

Więcej o uroczystościach i ich przebiegu będzie można przeczytać w najbliższym wydaniu "WW". (dai)

Ostatnio zmieniany niedziela, 10.04.2016, 15:01

Społeczności

Wiadomości Wrzesińskie oraz Wydawnictwo KROPKA J.W.Śliwczyńscy. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie oraz wykorzystywanie materiałów bez zgody, zabronione. Redakcja nie odpowiada za treści publikowane w komentarzach oraz w dyskusjach na forum dokładając jednak wszelkich starań do procesu moderacji tych naruszających netykietę.