A+ A A-

Markety wyrzucają góry żywności

piątek, 17.06.2016, 06:00

Do kontenerów na śmieci dużych marketów trafiają dziesiątki kilogramów owoców oraz innej przeterminowanej żywności. Niektórzy mieszkańcy Wrześni uważają, że to zwykłe marnotrawstwo. Józef Koralewski jest emerytem. Jak sam mówi, ma niewiele pieniędzy na jedzenie, dlatego czasami zagląda do kontenerów przy marketach.

– Serce mnie boli, gdy widzę, jak sklepy wyrzucają jeszcze dobre banany czy inne produkty, które można by wykorzystać. Przecież to, że dwa dni temu skończył się termin przydatności do spożycia jakiegoś produktu, nie oznacza, że nie można go zjeść. Od razu nikt się nie otruje – stwierdza mężczyzna.

Jednak żywność lądująca w koszach to tylko niewielka część całości, która jako przeterminowana trafia do utylizacji. Z danych wynika, że rocznie polskie sklepy marnują jej ponad 6,5 mln ton. O wyjaśnienia poprosiliśmy przedstawicieli największych marketów we Wrześni.

Co ustaliliśmy? Co robią markety, by nie marnować jedzenia? W jaki sposób miasto już teraz korzysta z nadwyżek żywności? O tym piszemy w aktualnym wydaniu „WW”. (dot)

Społeczności

Wiadomości Wrzesińskie oraz Wydawnictwo KROPKA J.W.Śliwczyńscy. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie oraz wykorzystywanie materiałów bez zgody, zabronione. Redakcja nie odpowiada za treści publikowane w komentarzach oraz w dyskusjach na forum dokładając jednak wszelkich starań do procesu moderacji tych naruszających netykietę.