A+ A A-

Blaski i cienie pracy w spółdzielni mieszkaniowej

piątek, 04.11.2016, 06:00

O problemach i bolączkach, ale też pozytywach pracy w spółdzielni mówi nam Bogdan Dobrychłop, od niedawna zastępca prezesa WSM.WW: Ilu członków liczy WSM? Jaką ilością budynków mieszkalnych administrujecie?
B.D: Mamy 4567 członków. W sumie w administrowanych przez nas blokach mieszka około 8700 osób. Tak wynika z deklaracji śmieciowych. Sądzę jednak, że liczba mieszkańców oscyluje w granicach 9500. W nasz zasób wchodzi około 160 budynków. Tylko kilka z nich jest na terenie Miłosławia i Orzechowa.
WW: WSM to w skali Wrześni bardzo duży organizm. Jaka jest jego obecna kondycja finansowa?
Nie skłamię, jeśli powiem, że jest dobra. Nie ma żadnego zagrożenia co do funkcjonowania spółdzielni. Warto podkreślić, że zaległości czynszowe od lat maleją, dziś wynoszą one około 4,3 proc. Wiele spółdzielni nie może się pochwalić takim wynikiem. Dlaczego ludzie nie płacą czynszu? Powody są naprawdę różne. Każda sprawa związana z zadłużeniem wymaga indywidualnej analizy. Nie ma jednego wspólnego powodu. Przyczyną powstawania zaległości w opłatach są m.in. zdarzenia losowe, kłopoty finansowe, jak również nierzetelność mieszkańców, którzy nie płacą np. „dla zasady”.
WW: Jakie są największe bolączki mieszkańców?
Mają mnóstwo dylematów. Na pewno jeden z nich to zbyt mała ilość miejsc parkingowych. Wpływają również skargi odnośnie psów, które notorycznie zakłócają spokój, szczekając w dzień i w nocy. Problemem też jest fakt nie sprzątania psich kup przez naszych mieszkańców. Zdarza się, że część mieszkańców składa wniosek o wycięcie drzewa, a druga część o jego pozostawienie. Jedni mieszkańcy chcą zagospodarować teren przy budynku i wnioskują o wybudowanie parkingu inni z kolei w tym samym miejscu chcą placu zabaw. W dzisiejszych czasach mieszkańcy są wobec siebie bardzo „życzliwi” i składają najróżniejsze skargi nawzajem na siebie. Staramy się rozwiązywać problemy na tyle, na ile jesteśmy w stanie. Rolą administracji spółdzielni jest prowadzenie mediacji pomiędzy mieszkańcami przedstawiającymi swoje racje i wypracowanie najkorzystniejszego rozwiązania. W tym celu spółdzielnia tworzy lub zmienia różne regulaminy. Ostatnio zmieniony został regulamin rozliczania ciepła i wody.

O tym co sądzi wiceprezes na temat walki spółdzielni z graficiarzami i grupy inicjatywnej, a także o remontach i opłatach w dzisiejszym wydaniu WW. (luk)

Społeczności

Wiadomości Wrzesińskie oraz Wydawnictwo KROPKA J.W.Śliwczyńscy. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie oraz wykorzystywanie materiałów bez zgody, zabronione. Redakcja nie odpowiada za treści publikowane w komentarzach oraz w dyskusjach na forum dokładając jednak wszelkich starań do procesu moderacji tych naruszających netykietę.