A+ A A-

Ślimak pokaż rogi. Ciekawy pomysł dla rolników

piątek, 28.10.2016, 06:00

Mięso polskiego ślimaka jest przysmakiem na całym świecie. Jego afrykańska odmiana hodowana jest na terenie powiatu wrzesińskiego. Hodowlą ślimaków zajął się Błażej Koralewski, młody rolnik z Wszemborza (gmina Kołaczkowo). To rzecz jasna tylko uzupełnienie podstawowej działalności, jaką jest hodowla trzody chlewnej i produkcja zbóż. 

Pan Błażej zainteresował się mięczakami hodowlanymi dzięki ofercie firmy Polish Snail Holding z Elbląga. Główną zaletą tej kultury rolnej jest to, że do produkcji nie potrzeba dużych obszarów gruntu ani specjalistycznych zabudowań. Tak też było w tym przypadku. – Wystarczyło tylko trochę ziemi za chlewnią i kilka pomieszczeń w budynku gospodarczym – mówi nam pan Błażej. 

We Wszemborzu hodowany jest gatunek ślimaka helix aspersa maxima, bardziej znany jako ślimak afrykański. Jeszcze inaczej: duży szary, z francuska gros-gris. Od polskiego winniczka (helix promatia) różni się znacznie krótszym cyklem hodowlanym. 

Jak dokładnie wygląda i ile trwa hodowla tych ślimaków? Kiedy staje się to opłacalne i ile można na tym zarobić? Jak smakują ślimaki? Dla kogo mięso ślimaków jest wskazanym produktem? O tym wszystkim można przeczytać w najnowszīm wydaniu „WW”. (fib)

Ostatnio zmieniany piątek, 28.10.2016, 15:39

Społeczności

Wiadomości Wrzesińskie oraz Wydawnictwo KROPKA J.W.Śliwczyńscy. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie oraz wykorzystywanie materiałów bez zgody, zabronione. Redakcja nie odpowiada za treści publikowane w komentarzach oraz w dyskusjach na forum dokładając jednak wszelkich starań do procesu moderacji tych naruszających netykietę.