A+ A A-

Trudne sąsiedztwo we Wrąbczynku

piątek, 19.08.2016, 06:00

21-letni Eryk budzi skrajne emocje. Ludzie z Wrąbczynka (gm. Pyzdry) przeklinają go, ale tolerują. Jest dla nich symbolem zrezygnowania i życiowej niezaradności.Pomagali mu, ale ostatnio miarka się przebrała. Chcą pomocy gminy, ale ta jest bezradna.
Chcąc zrozumieć tę skomplikowaną sytuację, należałoby cofnąć się kilka lat wstecz. W 2013 r. mama Eryka zmarła. Przegrała nierówną walkę z chorobą. Rok później zginął jego ojciec. Został potrącony przez samochód.
– Jaki był, taki był, ale doglądał gospodarstwa. Jak tylko wyszła mu krowa, to zaraz leciał ją uwiązać – wspomina zmarłego sołtys Wrąbczynka Zdzisław Przybyła.
– Lubił wypić, ale dobry był, uczynny. Jakoś to wszystko ogarniał. Nawet chałupę mi wytynkował – mówi sąsiad rodziny Eryka Wojciech Karolak.
O samym Eryku wiadomo niewiele. Ponoć z podstawówki wychodził z bardzo dobrymi wynikami, chciał zostać leśnikiem. Szkoły średniej jednak nie skończył. Ludzie twierdzą, że załamał się po śmierci rodziców.
Gospodarstwo położone z dala od centrum wsi, na skraju lasu, ma 5 hektarów. Składa się z pól i łąk. 21-latek nie radzi sobie z jego prowadzeniem. Zwierzęta pozostawione samopas, kozy i krowy nie wiedzą, co to obora. Podobnie maciora i prosięta, które opuściły patyki kilka miesięcy temu.
– One zimę przeżyły w lesie, jak Boga kocham! Gdybym nie widział, sam bym nie uwierzył – zaklina się Zdzisław Przybyła.
Zwierzęta szybko dały o sobie znać. W poszukiwaniu pożywienia wchodziły na pola, nierzadko powodując olbrzymie straty.
Jak mieszkańcy Wrąbczynka radzą sobie z sytuacją? Czy pomogła interwencja sołtysa i urzędników? Co powiedział nam sam Eryk?
Cały reportaż tylko w najnowszym wydaniu WW (tos)

Ostatnio zmieniany piątek, 19.08.2016, 14:11

Pogoda w Pyzdrach

Najczęściej komentowane

Informator gminny
Zmienił się numer? Poinformuj nas. 61 437-49-50
Instytucja Telefon
Centrum ratunkowe 112
Policja 997
Straż pożarna 998
Pogotowie ratunkowe 999
Posterunek Policji 61 437-53-60
Urząd Miasta i Gminy 61 276-83-33

najnowsze komentarze

Społeczności

Wiadomości Wrzesińskie oraz Wydawnictwo KROPKA J.W.Śliwczyńscy. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie oraz wykorzystywanie materiałów bez zgody, zabronione. Redakcja nie odpowiada za treści publikowane w komentarzach oraz w dyskusjach na forum dokładając jednak wszelkich starań do procesu moderacji tych naruszających netykietę.