A+ A A-

Nekielskie diablice w filmie o imć Twardowskim

piątek, 18.11.2016, 06:00

Stowarzyszenie Ekologiczne Czysta Nekla dba nie tylko o dziedzictwo przyrodnicze, ale także kulturowe. Ta historia wydarzyła się... dawno, dawno temu, gdzieś w okolicach Nekielki – czytamy na początku filmu. Potem trzej jegomoście przybijają butelki z piwem przy sklepie U Sabiny w Nekielce. 

Piotr Janiec czyta kilka zdań o wsi zaczerpniętych z Wikipedii. Standardowe informacje o olęderskich początkach wsi uzupełnia Andrzej Stepień: – Ale to nie jest cała historia. Zanim powstała wioska Nekielka, zanim został wybudowany ten kościół, wiódł tędy trakt, który został wybudowany przez diabłów zaprzęgniętych do pracy przez imćpana Twardowskiego. 

Tak zaczyna się niespełna 8-minutowy film autorstwa Piotra Robakowskiego o legendzie o panu Twardowskim. Ten obraz powstał w ramach integracyjnych warsztatów filmowych organizowanych przez Czystą Neklę, a dofinansowanych z funduszu miasta i gminy Nekla. 

Premiera odbyła się w sobotę 12 listopada w schronisku młodzieżowym. W filmie wystąpili mieszkańcy Nekielki, którzy wcielili się w rolę m.in. mistrza Twardowskiego, Boruty oraz jego pomocników diabłów. Zdjęcia nagrywano w Nekielce oraz w grodzie w Grzybowie. 

Więcej o tym oraz innym projekcie Czystej Nekli można przeczytać w najnowszym wydaniu „WW”. Film można zobaczyć TUTAJ. (tom)

pogoda w Nekli

Najczęściej komentowane

Informator gminny
Zmienił się numer? Poinformuj nas. 61 437-49-50
Instytucja Telefon
Centrum ratunkowe 112
Policja 997
Straż pożarna 998
Pogotowie ratunkowe 999
Urząd Miasta i Gminy 61 438-60-11
Poczta - Targowa Górka 61 438-66-28

najnowsze komentarze

Społeczności

Wiadomości Wrzesińskie oraz Wydawnictwo KROPKA J.W.Śliwczyńscy. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie oraz wykorzystywanie materiałów bez zgody, zabronione. Redakcja nie odpowiada za treści publikowane w komentarzach oraz w dyskusjach na forum dokładając jednak wszelkich starań do procesu moderacji tych naruszających netykietę.